Pálava je dáma v najlepšom veku!

Pálava je mladá moravská odroda viniča, ktorá tento rok oslavuje okrúhlych 40. Do štátnej odrodovej knihy bola zapísaná v roku 1977, kedy zavŕšil jej šľachtenie v Perne u Mikulova Ing. Josef Veverka.

 

 

Na našom eshope aktuálne nájdete Pálavu v dvoch variantoch a to od Lahoferu i Hanzela.

 

Jej názov je odvodený od vápencovej pahorkatiny Pálava. Ako kríženec odrôd Tramín Červený a Müller Thurgau je charakteristická výraznou korenisto ovocnou arómou, plnou chuťou, veľmi dobrou viskozitou a vyššou kyselinkou, ktorá výborne harmonizuje s často vysokým obsahom zostatkového cukru. Práve také sú Pálavy zo Znojemska, kde sa im naozaj výborne darí, čoho dôkazom je množstvo ocenení z medzinárodných súťaží.

 

Vedeli ste, že... Pálava je známa aj pod názvom Veverka (podľa svojho stvoriteľa) alebo podkódovým označením TČxMT0104, ktoré pripomína skôr žáner sci-fi než lahodné víno.

K JEMNÝM PAŠTÉTAM AJ OVČÍM SYROM

Podobne ako Tramín sa Pálava podáva ku koreneným jedlám, jemným paštétam a mäsu na sladký spôsob. Vhodná je k jemne koreneným špecialitám ázijskej kuchyne, hydine a rybám na grile. Z bezmäsitej kuchyne je chutná v spojení s ovčími, kozími, údenými a parenými syrmi, môže sa podávať tiež k zemiakovým lupienkom a olivám.

 

Viac o Moravskej Pálave sa dočítate priamo tu.