HANZEL DNA

Dub, nerez, agát a ich cuvée to je DNA HANZEL.

DNA: Dub, Nerez, Agát

Tento rok, ako novinku, si môžete jednotlivé fľaše kúpiť samostatne podľa toho, či preferujete chuť po zretí v agátovom, alebo dubovom sude, ovocnú chuť z nerezových tankov, alebo ich jedinečné cuvée.

Dub, nerez a agát, to sú materiály, v ktorých nechali vinári z Vinárstva HANZEL zrieť starostlivo vybratý Tramín červený z viničnej trate Vinohrady pri Dyjakoviciach. Vďaka hlineno-pieskovej pôde a mierne južnej expozícii sa tu okrem iných odrôd darí práve Tramínu červenému. Nadmorská výška vinice sa pohybuje v rozmedzí od 183 do 208 metrov nad morom. Spolu s mimoriadne vinársky priaznivým ročníkom 2015 sa tu podarilo zozbierať tramín s cukornatosťou 24°NM, teda s prívlastkom “výber z hrozna”. Aromatický, nádherne vyzretý tramín s príjemnou kyselinkou vybrali pre dozrievanie v sudoch aj preto, aby intenzívnejšie buketné tóny dreva nezakryli, ale naopak zvýraznili typickú odrodovú chuť a vôňu tramínu.

DNA HANZEL je Tramín červený z dubových a agátových sudov, nerezových tankov a ich cuvée.

Teraz môžete sami vyskúšať, čo vínu pridalo (alebo naopak ubralo) dubové a agátové drevo. Či vo víne z dubového sudu nájdete typické vanilkové tóny a v tom agátovom zasa opojnú vôňu agátového kvetu a príjemne nasladlú chuť agátového medu. Alebo či vám viac zachutí ovocnejší tramín z nerezového tanku, či sa zamilujete do cuvée, ktoré majster vínnej pivnice Vinárstva HANZEL pripravil ako ideálnu kupáž tramínu “dubového, nerezového a agátového”.

DNA HANZEL je Tramín červený z dubových a agátových sudov, nerezových tankov a ich cuvée.

Do genetického kódu DNA tohto Tramínu sa vďaka tomu všetkému premietla práca vinohradníkov, majstrov vínnych pivníc, majstrov debnárov, prírody Znojemska na samotnom juhu Moravy pri hraniciach s Rakúskom a priaznivej klímy v storočných pivniciach Vinárstva HANZEL. Vo vinohrade pôvodne identická surovina vďaka štyrom rôznym spôsobom zretia a práci majstra vínnej pivnice zmenila svoju výslednú chuť, vôňu a farbu. Vy si teraz môžete vedľa seba vychunať tento štvorlístok vín s mohutnám, pevným telom, dlhou prezistenciou a plnou chuťou, pritom ale bez straty svôjho odrodového, tramínového základu.

DNA HANZEL je Tramín červený z dubových a agátových sudov, nerezových tankov a ich cuvée.

Vínne sudy s objemom 600 litrov pre Vinárstvo HANZEL vyrobilo moravské stolárstvo Bednářství Bařina z Čejkovíc. Jeho rodinná tradícia výroby drevených sudov siaha až do 19. storočia. Dnes v tejto tradícii pokračuje už v piatom pokolení pán Edo Bařina. Ten stormy na výrobu sudov vyberá predovšetkým na Morave a odtiaľ taktiež pochádza surovina na dubové a agátové sudy vo Vinárstve HANZEL. Použité duby rástli v ždanských a buchlovských lesoch, agát pochádza priámo zo Znojemska.

Gulatinu na vínne sudy vyrába Bednářství Bařina v čase vegetačného kľudu stromov v mesiacoch december a január, drevo pre Vinárstvo HANZEL potom schlo päť rokov vonku, kde bolo vystavené dažďu, mrazu, slnku, horku a ďalším poveternostným podmienkam, aby sa z neho vyplavili triesloviny a zvýraznili sa chuťovo príjemné ligniny a vanilíny. Pri výrobe potom stolári ohýbali dýhy nad ohňom a konečný tvar sudu zvnútra stredne vypálili.

DNA HANZEL je Tramín červený z dubových a agátových sudov, nerezových tankov a ich cuvée.

Tramín červený - rada DNA 2015 - DUB
Aromatický, nádherne vyzretý tramín s príjemnou kyselinkou sme na zretie v sudoch vybrali preto, že ho intenzívnješie buketné tóny dreva nezakrývajú, ale naopak, zvýrazňujú jeho typickú odrodovú chuť a vôňu. Moravský dub, v ktorom tramín zrel 10 mesiacov, dodal vínu nádherne zlatú farbu a vôňu doplnil o tóny vanilky a jemného dymu. V chuti vanilka prechádza do výraznej korenitosti, pričom v dlhej dochuti zostáva zachovaná typická tramínová odrodovosť.

DNA HANZEL je Tramín červený z dubových a agátových sudov, nerezových tankov a ich cuvée.

Tramín červený - rada DNA 2015 - NEREZ
Na rozdiel od zrenia v sudoch je Tramín červený z nerezového tanku tradične ovocný, s vôňou po čajovej ruži, liči a zázvoru. Svetlo-zelenkavá farba žltého melóna je v chuti podtrhnutá jemnými medovými tónmi. V elegantnom, príjemne nazretom víne ucítite sviežu kyselinku, harmóniu podtrhuje prírodný zostatkový cukor. Tento tramín sa dobre zhodne s pikantnou paštétou, husou alebo kačacou pečeňou, thajskou kuchyňou, či syrmi s modrou plesňou.

DNA HANZEL je Tramín červený z dubových a agátových sudov, nerezových tankov a ich cuvée.

Tramín červený - rada DNA 2015 - AGÁT
Šesťsto litrov veľké sudy z agátu zo Znojemska, v ktorých Tramín červený zrel desať mesiacov, dodali tomuto vínu intenzívnu žltú farbu. Vo vôni dominujú arómy agátového medu, medovo-agátové tóny potom prechádzajú aj do samotnej chute vína. Stredne vypálené agátové drevo zvýraznilo typickú odrodovosť tramínu, ale na rozdiel od sudov dubových nie sú v tomto prípade tóny dreva natoľko intenzívne.

DNA HANZEL je Tramín červený z dubových a agátových sudov, nerezových tankov a ich cuvée.

Tramín červený - rada DNA 2015 - CUVÉE
Ideálne cuvée tramínov zo série HANZEL DNA, ktoré desať mesiacov zreli v dubových a agátových sudoch a nerezových tankoch. Majster vínnej pivnice Vinárstva HANZEL zvolil kombináciu dvoch dielov zo suda dubového, dva diely zo suda agátového a jeden diel z nerezového tanku. Výsledná vyvážená kompozícia premieta do konečnej chuti aj vône tóny vanilky, jemného dymu, ale tiež typicky tramínové čajové ruže, liči a zázvor.

© text a foto Vinárstvo HANZEL