Degustačný stánok "Rajská vinica"

Zavítali ste už niekedy do mesta Znojmo v Českej republike? Práve tu, na moravsko-rakúskom pomedzí, je domov vinárstva Lahofer. Toto krásne mesto, ktorého história siaha do čias Veľkej Moravy, skrýva množstvo nádherných miest vrátane jednej unikátnej vinice. Poďte s nami odhaliť Rajskú.

 

V úplnom centre Znojma, pod chrámom sv. Mikuláša na úpätí rieky Dyje, sa rozprestiera malá Rajská vinica. Vinárstvo Lahofer tu na 20 ároch produkuje hrozno na výrobu jediného vína. Návštevníkom však okrem vína ponúka jedinečný zážitok v podobe degustácie vín Lahofer v krásnej prírode v centre historického mesta Znojmo.

Pôvodná Rajská vinica zanikla v 19. storočí, ale jej čaro môžeme obdivovať aj dnes. Vinárstvo Lahofer sa pričinilo o oživenie jej tradície v roku 2010 výsadbou odrôd Veltlínske zelené, Sauvignon a Rizling rýnsky. Ide o typické a zároveň jediné tri povolené odrody spadajúce do prvého apelačného systému v Českej republike - VOC Znojmo.

Vinohrad je vysadený tzv. spôsobom "na hlavu". Nemá teda vedenie z drôtov, každá hlava má svoju vlastnú oporu z drevených kolov.

 

Prvú úrodu z Rajskej vinice pozbieralo Vinárstvo Lahofer v roku 2015. Z hrozna z tejto vinice ide každoročne do predaja cca. 500 fliaš jedinečného Rajského cuvée.

Priamo v Rajskej vinici pod chrámom sv. Mikuláša sa v kamennom domčeku v jednej z vyhliadok nachádza degustačný stánok Rajská. Po rekonštrukcii prináša návštevníkom nielen zvýšený komfort pri vychutnávaní vína, ale takisto ich správne vychladenie počas horúcich letných dní.

 

Otváracia doba:
apríl - máj
pondelok - piatok             zatvorené
sobota - nedeľa                 11:00 - 19:00

jún - august
pondelok - nedeľa            11:00 - 20:00

september
pondelok - nedeľa            11:00 - 19:00

 

Ak sme vás týmto článkom inšpirovali, neváhajte a zájdite navštíviť jedinečnú Rajskú vinicu a najmä degustačný stánok Lahofer. Otvorený je do konca septembra!