2017: Šrób ako symbol moderny

Víno a korok patria k sebe. Najlepšie vína sú vždy pod korkom. Vína, ktoré nie sú pod korkom, sú lacné, nevhodné na archiváciu, ovocné a mladé. Ide len o predsudky a nedôveru, alebo na tom predsa len je kus pravdy?

Korok je v našich končinách dodnes synonymom kvality vína. Pravdou však je, že vo vyspelom vinárskom svete korok nie je jediným "správnym" uzáverom.

A nás teší, že máme príležitosť nasledovať najlepších svetových producentov - Nový Zéland, Austráliu, Francúzsko či Taliansko, kde sa tieto uzávery stali súčasťou podčiarkujúcou kvalitu vín a ich výnimočnosť. Dokazujú nám každým dňom, že i víno pod šróbom môže byť iskrivé, harmonické, delikátne, skrátka nezabudnuteľné.

Koketovanie so šróbom

Vo vinárstve LAHOFER sme vyrobili prvé vína vo fľašiach typu pistola so šróbovacím uzáverom v ročníku 2015. Sladké aromatické vína, ako napr. Müller Thurgau, Muškát moravský, Rosé Lahofer či oceňovaná Pálava boli prvý krát uzavreté šróbom. Pravdupovediac, nevedeli sme, akú reakciu zákazníkov máme očakávať - predsa len na Slovensku sú zákazníci konzervatívnejší a viac dôverujú korkom. Boli sme si však vedomí kvality našich vín a verili sme, že ani zatracovaný šrób nebude pre našich zákazníkov prekážkou.

Ukázalo sa, že naše obavy boli prehnané. Drvivá väčšina zákazníkov ocenila našu odvahu a pozitívny prístup k novým veciam, ako aj praktické výhody uzáveru. Vďaka týmto vínam sme mali šancu ukázať, že šróbovací uzáver v žiadnom prípade neznamená zníženie našich požiadaviek na kvalitu.

V tomto roku sme sa rozhodli dať pod šrób všetky biele vína s výnimkou radu VOC. Pristupujeme k tomuto kroku, aby sme vám mohli ponúknuť rovnako kvalitné vína ako doteraz, avšak s malým praktickým bonusom navyše.

 

Veľmi známy citát hovorí: "In vino veritas - Vo víne je pravda". Nikto ale netuší v ktorej fľaši. Nezáleží teda na tom, či je víno pod korkom alebo šróbom :)             

 

Kde sa to všetko začalo

 

 

 

Vedeli ste, že... Najznámejšia značka šróbovacích uzáverov je práve Stelvin? Vznikla v roku 1960. Nebyť licencie, nikdy by sa vyrábať nezačali.

 

Predstavenie šróbovacích uzáverov

Šróbovací uzáver je kovový uzáver, ktorý sa namontuje ako závit na hrdlo fľaše, zvyčajne s kovovým plášťom nadol hrdla, aby sa čo najviac podobal tradičnej vínnej fólii.

Nie je navrhnutý výlučne ako vzduchotesný uzáver. Kvalitný šróbovací uzáver sa skladá z dvoch častí. Prvou je kapsula vyrobená zo zliatiny hliníka, na ktorú nadväzuje z rovnakého materiálu vyrobené viečko so závitom. Druhá predstavuje tzv. pracovnú časť - ide o akúsi vložku (v prípade našich vín ide o vložky Saranex a Zinn-Sarran), ktorá je vyrobená z elastického polyetylénu. Tá je pokrytá hliníkovou alebo cínovou fóliou a zabraňuje priechodu vzduchu.

 

Výhody, ktoré oceníte i vy

 • vďaka dokonalému tesneniu nedochádza k náhodnej oxidácii,
 • nedochádza ani k nechcenému priechodu vzduchu a tým k predčasnému starnutiu a znehodnocovaniu vín,
 • odolnosť voči vlhkosti,
 • vo všeobecnosti majú nižšiu poruchovosť ako vína s korkom,
 • neovplyvňujú vôňu ani chuť vína, tie zostávajú neutrálnymi,
 • nie je nevyhnutné skladovať vína s týmto uzáverom výlučne v horizontálnej polohe,
 • jednoduchšia manipulácia pri otváraní a zatváraní,
 • lepšie uskladnenie a transport vín.

 

Praktická rada na záver

Pri zatváraní hliníkových uzáverov na fľašiach môže dôjsť k tzv. pretáčaniu. Čo to znamená? Väčšina z nás sa snaží dotiahnuť uzáver čo najpevnejšie, ale pritom si neuvedomujeme, že sila je tým, čo uzáver poškodzuje a nie je možné ho neskôr znovu použiť.

Ak ste sa s pretočením uzáveru už stretli, vyskúšajte nasledujúci postup:

 • uzáver dvoma prstami jemne zatiahnite,
 • tesnenie je dosť mäkké, aby sa pri zatiahnutí prispôsobilo povrchu ústia fľaše,
 • dotiahnite uzáver max o 90°, resp. o štvrť otáčky,
 • správne uzatvorenú fľašu môžete uskladniť.

 

"Boh stvoril vodu, človek víno." Nemajme predsudky, víno treba najprv otvoriť, ovoňať, ochutnať a až
potom hodnotiť  :)

                                                                        Victor Hugo