Víno roku 2008

Najlepšie víno v roku 1976 vyrobili v Kalifornii. Nie, to nie je vtip, ale príbeh, ktorý sa naozaj stal. A presne o ňom je film Víno roku z roku 2008 od pomerne neznámeho režiséra Randalla Millera. Príbeh je zasadený do slnkom zaliateho a horúceho Napa Valley. Film mal premiéru na festivale nezávislých filmárov Sundance.

Dejom sa ťahajú dve línie - v prvej je hlavným hrdinom znalec vína Steven Sperrier, ktorého si zahral výborný Alan Rickman. Sperrier je hrdý na svoje znalosti a odmieta si pripustiť, že jeho obchod je v podstate už len výkladnou skriňou s pár archívnymi fľašami, až kým ho dobrý priateľ nepresvedčí, aby začal obchodovať s tými kalifornskými. Mimochodom- určite musíte počuť jeho takmer dokonalú francúžštinu, ktorú Rickman pred natáčaním niekoľko týždňov trénoval u lektora.

Na druhej strane je tu príbeh Barretovcov, otca a syna. Otec sa stará o rozsiahle vinárstvo, ktorému venoval väčšinu svojho života, pričom si nevšimol, že od neho odchádza manželka. Jeho syn menom Bo (zahral ho Chris Pine) namiesto vinárskemu remeslu venuje čas pitiu, poflakovaniu sa, podvodným stávkam v krčmách a zvádzaním miestnych žien. Ale keďže sú chlapi a obaja poriadne tvrdohlaví, každý konflikt si jednoducho vyriešia pár kolami  v boxerskom ringu.

Všetko sa začína meniť, keď na farmu prichádza krásna Sam, do ktorej sa zamilujú snáď všetci. Svojim príchodom preverí aj silu chlapského priateľstva. Následne sa Bo a Sam stretávajú so Stevenom a spoločne rozbehnú ochutnávky v miestnych vinárstvach, aby objavili víno, ktoré by vedeli odprezentovať na súťaži v Paríži. Vďaka tomu, že Sperrier bohato platí za každú ochutnávku, si získa nevídanú pozornosť miestnych vinárov, ktorí sa predbiehajú, aby ich navštívil.

Snímka výstižne zobrazuje večnú vinársku rivalitu, keďže každý vinár vie, že práve jeho víno je to najlepšie. Ukazuje nádej, lásku, odpustenie aj entuziazmus. Uznanie, že pokiaľ sa remeslo robí so srdcom a poctivo, je jedno kde na svete to je.

Vedeli ste, že Chardonnay môže ostať hnedé? Zhnedne vďaka nulovému prístupu kyslíka, avšak tento jav je dočasný a do niekoľkých dní by mal získať pôvodnú zlatistú farbu. A možno si lámete hlavu, prečo sa film pôvodne volá Bottle Shock. Ak neviete, odpoveď nájdete v tomto výbornom filme. Napoviem iba, že nesúvisí s pásmovou chorobou :)

Lucia