Tajomstvo svätej Viktórie

Návrat do minulosti. Tak hovorím filmu The Secret of Santa Vittoria (1969), bola natočená podľa rovnomennej knihy Roberta Crichtona. Hlavnú úlohu si strihol legendárny Anthony Quinn, herec írsko-mexického pôvodu. Film v nasledujúcom roku zozbieral nielen Zlatý glóbus za najlepší film v kategórii Muzikál a komédia, ale aj  Ceny Akadémie za najlepšiu hudbu.

 

Santa Vittoria je malá dedina v pohorí centrálneho Talianska, asi 130 km od slávnej Perugie. Dej je zasadený do čias bezprostredne po zvrhnutí Mussoliniho, kedy sa svojej funkcie dobrovoľne vzdáva miestny starosta a divák je hodený do deja in medias res, ako sa na taliansku zápletku patrí. Jeho žezla sa následne potom, ako zlezie opitý z 30m komína, ujíma miestny pijan a bývalý predavač vína Bombolini v podaní Quinna, ktorý vo víne utopil nielen všetky životné ambície, ale aj úctu svojej manželky a dcéry.

Tento región, typický ťažšími červenými vínami vhodnými na archiváciu. Vyniká najmä v pestovaní odrôd viniča ako Sangiovese, pôvodná toskánska odroda ešte z čias Rimanov,  z ktorého sa vyrába tradičné Chianti.  Ďalej je to Grechetto, pôvodom z Grécka a súčasne základ pre kvalitné Chardonnay. Vzácne a regionálne významné je doteraz aj pestovanie révy Trebbiano, ktorá tvorí základ pre Cognac alebo Armagnac.

Záchrana mestských  zásob vína z podzemia sa mieša s pachuťou fašizmu, ktoré  zmietala vtedajšie Taliansko.  Do toho dospievanie Bomboliniho dcéry a jeho cynické manželstvo, ktoré predstavuje len ďalšie bojové pole z mnohých vo vtedajšej Európe. Napriek tomu  som sa veľakrát nasmiala ako zmyslov zbavená :) Vášnivá talianska teatrálnosť v otázkach lásky (nielen k vínu) a zároveň akási flegmatickosť v tých ostatných, pobaví väčšinového diváka, ktorý mal aspoň raz možnosť spoznať ich mentalitu. Vrátane briskných múdrostí životom ošľahaného Bomboliniho  a bezprostrednou južanskou schopnosťou baviť sa, sprevádzajúca ich každodenné malé aj veľké víťazstvá.

Taliani sú jedni z najväčších patriotov. Nielen kultúrou a národným cítením, ale hlavne  zmyslom pre rodinu, jedlo a víno.

"Je to v záležitosť života a smrti."

"Všetko v Taliansku je záležitosť života a smrti!"

Lucia