Šľachtit(eľ)ské aféry 3: Sauvage Sauvignon

Možno prišiel z Francúzska – jeho kráľom je však Nový svet

Sauvignon je dávna odroda viniča, ktorá sa už niekoľko storočí pestuje vo vinárskych oblastiach západného Francúzska. Je stelesnením všetkého zeleného – zelenej trávy, žihľavy, egrešov, špargle či listov čiernych ríbezlí. Názov pochádza z francúzskeho slova „sauvage“ (divý), čo naznačuje, že v čase jeho vzniku išlo o divý vinič. Keďže z hrozna týchto odrôd sa vyrábajú biele vína, pridáva sa k nim prívlastok „blanc“ (z francúzskeho „biely“), takže odroda je známa aj ako Sauvignon Blanc.

"Dobrý kráľ" Henrich IV. "Dobrý kráľ" Henrich IV.

Legenda hovorí, že okolo roku 1553, keď bol francúzsky kráľ Henrich IV. Navarrský ešte dojča a nik nevedel utíšiť jeho plač, starý otec mu potieral pery roztlačeným cesnakom a vínom z odrody Sauvignon. Nevšedná receptúra mu zrejme prospela, pretože z neho vyrástol „dobrý kráľ Henrich“, ako obľúbeného panovníka volali poddaní, a v dospelosti sa stal veľkým vyznávačom práve tohto vína. A možno mu vďačil aj za svoj šarmantný vzhľad, vďaka ktorému si vyslúžil ďalšiu lichotnú prezývku, „galantný švihák“.

Vedeli ste, že. . . ?
...presný pôvod odrody Sauvignon nie je známy. Stopy vedú do údolia francúzskej rieky Loire a vinárskeho regiónu Bordeaux, či má však v tejto oblasti aj pôvod, nie je už také isté. Dodnes prebieha v tomto smere výskum a nové poznatky z oblasti genetiky naznačujú, že pravdepodobne vznikol spontánnym krížením odrôd Chenin Blanc a Tramín.

Tradičnou oblasťou pestovania odrody Sauvignon je Francúzsko, kde je registrovaných 21 klonov. Ďalším európskym rajom pre jej kultiváciu je španielska Rueda a oblasť Friuli na severovýchode Talianska. Okrem starého kontinentu sa však pestuje na celom svete, a to najmä v krajinách „Nového sveta“ – darí sa jej predovšetkým v Kalifornii, Čile, Juhoafrickej republike, Austrálii a, samozrejme, na Novom Zélande.

KRÁĽ SAUVIGNONU – NOVÝ ZÉLAND A OBLASŤ MARLBOROUGH

Hoci pomyslená koruna dlho patrila Francúzsku (ktoré sa, napokon, môže sauvignonpochváliť špičkovými vínami prakticky z každej odrody – a proti tomu možno sotva niečo namietať), dnes je zaslúženým kráľom tohto skvostného vína práve
Nový Zéland. Povestné sú najmä vína z oblasti Marlborough, kde im praje vysoká vlhkosť vzduchu, veľký počet slnečných dní a chladnejšie podnebie, vďaka čomu sa vo víne môžu naplno prejaviť aromatické látky. Vína z Marlborough sa vyznačujú výraznejšou sladkosťou a jasnými ovocnými akcentmi, najmä tónmi egreša, ktoré sú tu ich typickým prejavom. Tým sa odlišujú od suchších francúzskych vín tejto odrody s prevahou minerálnych tónov.

Na Nový Zéland sa pritom Sauvignon Blanc dostal až v 70. rokoch minulého storočia, v rámci experimentálnej výsadby zmiešanej s odrodou Müller Thurgau. Dnes tvorí viac ako tretinu celej produkcie vína a jej výsadba z roka na rok rastie. Pre porovnanie: kým prvý aker pôdy, ktorý tu priekopníci kúpili na pokusné vinohradnícke účely, stál 200 dolárov, dnes má rovnaká plocha hodnotu 85 000 dolárov.

ZÁPAS O KVALITU V KALIFORNII – Z PODRADNÉHO VÍNA JEDNO Z NAJOBĽÚBENEJŠÍCH

lhg0262w Charles Wetmore - otec vinárskeho priemyslu v Kalifornii

Do Kalifornie sa odroda Sauvignon Blanc dostala v časoch tzv. „pozláteného veku“ a hospodárskeho rozmachu USA. Jej prvé odrezky sem priniesol okolo roku 1880 Charles Wetmore, zakladateľ vinárstva Cresta Blanca. Výsadba sa ujala v údolí Livermore a Sauvignon Blanc sa po čase stal jedným z najobľúbenejších vín.

Za svoju obľubu však vďačí až úsiliu a šikovnosti uznávaného kalifornského vinára Roberta Mondaviho, ktorý toto víno významne spopularizoval v roku 1968. Dovtedy kalifornskí vinári nevenovali odrode Sauvignon takmer žiadnu pozornosť, čo sa odrážalo aj na chabej kvalite vín. Takmer všetky boli presladené, nemali žiadnu textúru a prakticky sa od seba dali len veľmi ťažko odlíšiť. Sauvignon Blanc mal skrátka príšernú reputáciu a konzumenti nad ním ohŕňali nos. Podnikavý Mondavi sa však túto nezaslúženú povesť rozhodol napraviť.

Za vzor si vzal to najlepšie – vychýrené vína z údolia Loiry, najmä Pouilly-Fumé, ktoré mu obzvlášť chutilo. Mal šťastie, že sa k nemu dostala kvalitná šarža viniča, ktorú chcel v Kalifornii nielen povýšiť na kvalitu francúzskych vín, ale svoj produkt chcel zároveň odlíšiť od vtedajších presladených nepodarkov. Vymyslel mu teda nový názov – Fumé Blanc. S novým názvom, novou kvalitou a novým marketingom sa mu už o dva roky podaril hotový zázrak – z podradného a zaznávaného vína sa stalo jedno z najobľúbenejších. Odvtedy sa kalifornské vína odrody Sauvignon tešia zaslúženej vážnosti.

Fumé Blanc je mimoriadne chutné ľahké víno s chuťou po trpkejších druhoch ovocia, ako je napríklad zelené jablko, a hodí sa prakticky ku všetkým druhom mäkkých syrov a rýb. Hoci odborníci sa snažia odlišovať Fumé Blanc od kalifornského Sauvignon Blanc*, bežní konzumenti tomuto rozdielu nepripisujú význam a označenie Fumé Blanc sa v USA používa ako priame synonymum pre Sauvignon Blanc.

*Za Fumé Blanc sa považujú vína inšpirované skôr vínami z údolia rieky Loire alebo typy dozrievajúce v barikových sudoch, kým kalifornský Sauvignon Blanc sa podobá skôr vínam z oblasti Bordeaux a vyznačuje sa vysokým stupňom zrelosti hrozna.

HABÁNSKA KERAMIKA A FIGOVÉ HROZNO

Na naše územie sa odroda Sauvignon dostala pravdepodobne v 16. storočí s Habánmi, ktorí utiekli z Nemecka pred prenasledovaním a na území dnešnej južnej Moravy a Slovenska sa preslávili výrobou habánskej keramiky. K nám zrejme priniesli odrodu pod nemeckým názvom Feigentraube, z čoho vznikol názov „figové hrozno“. V Nemecku sa dodnes používa ako synonymický názov pre Sauvignon Blanc, popri označení Muskat Sylvaner.

Na Slovensku sa odroda Sauvignon pestuje na celkovej ploche 257,2 hektárov a rozšírená je hlavne v okolí Nitry a Vrábeľ. Patrí medzi odrody, ktoré podporujú kvalitu slovenských vín. Naše podmienky jej vyhovujú a vďaka svojej citlivosti na polohu a pôdu vytvára mnohoraké buketné vína, od tónov broskýň a čiernych ríbezlí v zmesi s muškátom až po žihľavu a trávové tóny.

Vedeli ste, že. . . ?
...do Listiny registrovaných odrôd na Slovensku bola zapísaná v roku 1952, v tom istom roku aj do Státní odrůdové knihy České republiky. V ČR sa pestuje najmä v Znojemskej a Mikulovskej podoblasti.

... KÝM JE MLADÉ A PLNÉ ŽIVOTA

Ako odrodové víno je Sauvignon Blanc suché alebo mierne sladké. Keďže je ľahké a svieže, je vhodné na leto, no zároveň má plnú chuť. Jeho charakteristické tóny sa prirovnávajú k tráve, paprike a žihľave, v zrelších hroznách prevládajú ovocné tóny (egreš, melón, grapefruit). Intenzitu typických aróm ovplyvňuje množstvo pyrazínových látok, ktoré sa v tejto odrode prirodzene vyskytujú. Ak hrozno nemalo dostatok slnka, alebo sa zberalo nedozreté, víno môže nadmerne oplývať príliš „zelenými“ arómami.

Vedeli ste, že. . . ?
...Sauvignon Blanc je chutná aromatická odroda, ktorá má odlišný prejav podľa regiónu, v ktorom sa pestuje. Je však aj náročná. Kvôli náchylnosti na mrazy a hubové ochorenia potrebuje prvotriedne polohy bez nadmernej vlhkosti, s ľahšími a suchšími pôdami. Dozrievať začína v auguste a zberá sa až do októbra.

Sauvignon Blanc

Vína odrody Sauvignon Blanc patria k mimoriadne kvalitným a tešia sa veľkej obľube. Aromaticky výrazné a suché vína sú vhodné ako aperitív, hodia sa k studeným predjedlám a kozím syrom. Plnšie a zrelé vína sú vhodným partnerom korenistých jedál, cestovín s gorgonzolou, varenej šunky, bieleho mäsa so smotanovými omáčkami a rýb s aromatickou alebo údenou úpravou. Výbery sa odporúčajú k sladkým dezertom.

Tak ako mnohé biele vína, ani Sauvignon Blanc nezvykne dlho dozrievať a odporúča sa piť hneď, ako je víno vhodné na konzumáciu – kým je mladé a plné života.

Od roku 2010 má Sauvignon Blanc aj svoj medzinárodný deň – je ním 24. apríl, keď v našom kalendári oslavuje meniny Juraj.