Škola vína 4: Ktorý pohár je ten správny?

V súčasnosti existuje na trhu neuveriteľné množstvo pohárov na víno. Ktoré však kúpiť? Pri výbere vám môže pomôcť naša infografika. Identifikácia rôznych štýlov vás zase môže nasmerovať ku kúpe presne toho, čo potrebujete.

typy_poharov_I

Test: Aký typ pohárov na víno by ste si mali zadovážiť?

Úprimnými odpoveďami na tieto otázky sa dozviete, aký druh pohárov by ste mali kúpiť.

Umývate všetok riad ručne?

Máte miesto na uloženie vysokých pohárov na víno?

Doprajete si pohár vína každý večer?

Vždy umývate riad po večeri?

Máte radosť z upratovania a čistenia vašej kuchyne alebo kúpeľne?

Máte k dispozícií bezpečné skladovacie priestory na poháre, ktoré sú mimo dosahu vašich detí?

Ak ste na väčšinu otázok odpovedali nie, vlastníctvo pravých krištáľových pohárov je absolútnym bláznovstvom. Zadovážte si radšej poháre z klasického skla. Ak túžite po tých krištáľových, radíme vám, aby ste hľadali také, ktoré nemajú stopku. Budú jednoduchšie na údržbu a nedostanete záchvat zúrivosti, ak sa náhodou rozbijú. Tiež ich môžete umývať v umývačke riadu.

Ak ste najčastejšie odpovedali “áno, ste dosť neurotický na to, aby bol váš krištáľ vždy čistý a iskrivý. Čo najskôr si preto zadovážte sadu 4-6 pohárov na víno, ktoré vám budú roky slúžiť. Zároveň sa naučte, ako vyčistiť poháre na víno ako profesionál.

 

Vedeli ste, že…?

to, čo zo začiatku skutočne potrebujete a čo vám bude úplne stačiť, sú dve základné sady pohárov? Zaručene nič nepokazíte, ak si zadovážite sadu šiestich pohárov na červené víno a sadu štyroch až šiestich pohárov na víno modelu STANDARD. Ak hľadáte kvalitné poháre na víno, navštívte náš e-shop.

z_akeho_pohara_pijete (1)-page-001

Rozdiel medzi krištáľovým a nápojovým sklom

Krištáľové sklo obsahuje olovnatý monoxid. Jeho obsah v tomto druhe skla sa pohybuje v rozmedzí od 1% (USA) až po 30% (Európa). V súčasnosti distribuuje mnoho výrobcov bezoolovnaté sklo, ktoré obsahuje zinok a oxid horečnatý, ktorých povrch odráža svetlo v podobnej miere ako tých z krištáľu. Krištáľové poháre sú obľúbené z niekoľkých dôvodov: Po prvé, minerály spôsobujú, že sklo ľahko láme svetlo, čo dodáva vínu iskru. Po druhé, ich robustná štruktúra umožňuje vyrobiť sklo veľmi tenké. V neposlednom rade sú tieto poháre oveľa drahšie ako bežné poháre, čo im dodáva exkluzivitu. Klasické sklo neláme svetlo presne tým istým spôsobom ako to krištáľové, ale je cenovo dostupnejšie a tiež má tendenciu k väčšej odolnosti.