Mýty o víne 1

Svet je plný mýtov. Od prehltnutej žuvačky, ktorá nám môže zlepiť črevá, steny žalúdka a ktovie čo ešte, až po praskanie kĺbov na prstoch, ktoré údajne spôsobuje artritídu. Mýty sa nevyhýbajú ani vínu. Niektoré z bežných mylných predstáv o víne sa stali nespochybniteľnými pravdami. Mýty o víne do veľkej miery bránia tomu, aby sme získavali nové informácie.

Mystery-WineNa úvod je nutné poznamenať, že na jednej strane nie je nič zlé mať svoju obľúbenú odrodu, výrobcu, alebo región, z ktorého dané víno pochádza. Na strane druhej však môžu osobné preferencie a limity, ktoré si samy vytvárame, spôsobiť to, že si zatvárame dvere pred novou skúsenosťou a neprebádaným územím na poli vína. Nenechajme sa preto zastrašiť mýtmi o víne! Prinášame vám prehľad piatich najzaužívanejších:

Mýtus # 1: Najlepšie vína sú drahé vína
Pravdou je, že tomu naozaj tak niekedy je. Cenu vína však ovplyvňujú aj iné faktory ako je jeho kvalita. Miesto pôvodu, imidž, náklady spojené s marketingom...to všetko môže zvýšiť jeho cenu, neprihliadajúc na kvalitu spracovania. Na druhej strane, vína, ktoré sú spracované z menej známych odrôd, či pochádzajúce z neznámych miest či producentov, môžu pôsobivo prekvapiť a ponúknuť nečakaný zážitok v pomere kvality a ceny. Takýmito vínami sú napríklad argentínske vína.

Mýtus # 2: Veľké vinárske spoločnosti a vinárstva robia iba dobré, ale nie výborné vína
Tento mýtus je nepravdivý. Veľké vinárske spoločnosti disponujú väčším rozpočtom, technológiou spracovania a dostatkom talentovaných ľudí, čo im umožňuje produkovať vína v masovom objeme. Nie každá spoločnosť rada prijíma nové výzvy, no je ich veľké množstvo, ktoré svoje technológie neustále inovujú a sledujú trendy. Nehovoriac o tom, že každá takáto spoločnosť sa snaží o výrobu limitovanej edície vína, ktorá ani nemusí byť distribuovaná do veľkých obchodných reťazcov, aby uspokojila túžbu svojich zákaznikov kúpiť víno, ktoré nie je bežne dostupné.

Mýtus # 3: Butikové vinárstva robia vína, ktoré sú autentickejšie
Butikové vína sú exkluzívne produkty, ku ktorým sa ťažko dostať, čo má za následok, že stoja viac peňazí. Byť alebo zostať autentický je  v súčasnosti frekventované slovné spojenie. V súčasnosti je však vo viacerých krajinách, štáty Európskej únie z toho nevynímajúc, vyvíjaný legislatívny nátlak na vinárov, aby na svojich etiketách označovali pôvod hrozna. Butikové vinárstva produkujú vína v malých sériách, často sa zameriavajú na konkrétne vyhradené vinice, takže tým môžu byť špecifické. Experimenty s kvasinkami pochádzajúcimi z danej oblasti alebo kvasenie a fermentácia v amorfných nádobách lokálnej výroby...toto všetko býva považované za viac autentické, ako klasické vinárske praktiky. Predtým, než sa začnete s niekým púšťať do siahodlhých debát o pravosti či autenticite vína, zvážte odpoveď na túto otázku: Sú tieto vína naozaj lepšie, alebo len iné?

Mýtus # 4: Prémiové vína a vína na archiváciu by mali byť vždy uzavreté korkom
Podľa niektorých odborníkov existuje predpoklad, že korok umožňuje čiastočné prepúšťanie vzduchu, čo priaznivo pôsobí na zrenie vína vo fľaši. Nie je to celkom tak, pretože vína so šrobovacím uzáverom starnú rovnako dobre a podľa zástancov šrobovacieho uzatvárania dokonca ešte lepšie ako tie s korkom. Niektoré exkluzívne vinárstva, ako napríklad tie austrálske, vyrábajú vína výhradne so šrobovým uzáverom, s výnimkou tých, ktoré sú dodávané do USA. Tieto vinárstva však aj na svoju vlastnú archiváciu využívajú šrobovacie uzávery. Takže technicky neexistuje žiaden dôvod na tvrdenie že takéto vína nestarnú lepšie ako tie s korkom.

Mýtus # 5: Vína s vyšším obsahom trieslovín potrebujú viac času na dozrievanie
Toto je jeden z mýtov, ktorý je čiastočne pravdivý. V priebehu času sa z vína triesloviny postupne uvoľňujú. Preto je nutné staršie vína po otvorení dekantovať. Keď je mladé víno chemicky nevyvážené, je len malá pravdepodobnosť, že si uchová rovnakú chuť aj postupom času. Ak mladé víno obsahuje príliš veľa trieslovín, kyselín alebo alkoholu, je viac ako jasné, že nemá pred sebou dlhý život.