Júnové muškáty

Hoci už vo vašich oknách kvitnú rôznofarebné muškáty, tentokrát máme na mysli muškátové odrody viniča. Tieto odrody sú typické pre svoje aromatické vône kvetín, presnejšie muškátov. Vedeli ste, že muškátové vína oslávili 9. mája svoj sviatok?

Muškáty sú rozšírené po celom svete, najviac sa im však darí v chladnejších vinárskych oblastiach, kde majú muškáty dostatoch kyselín a výraznejšiu muškátovú arómu.

Klasický francúzsky Muškát Ottonel nájdete na Morave naozaj sporadicky. V osemdesiatych rokoch ho nahradil jeho kríženec, vtedy pod názvom Morp, dnes známy ako Muškát moravský. Vznikol krížením Muškátu Ottonel s bielou starobylou európskou odrodou Prachtraube, pôvodom z alsaského Colmaru. Prachtraube je krížencom odrôd Boskolena a Madlenka kráľovská. Muškát moravský môžete u nás ochutnať z vinárstva Lahofer.


Ďalší zástupca skupiny muškátov je Muškát žltý, u nás ho môžete ochutnať od Hanzelu. Ide o jednu z najstarších odrôd vôbec. Od muškátu moravského ho rozoznáte podľa výraznejšej ovocnej arómy, je menej korenistý a vonia ako čerstvo odtrhnuté zrelé hrozno.

Do skupiny muškátov zaraďujeme aj odrodu Müller Thurgau. V ponuke máme toto víno z vinárstva Lahofer, je to príklad typického znojemského Müllera s rozpoznateľnou stopou muškátu vo vôni. Niet sa čo čudovať, vo svojom rodokmeni má starobylú odrodu; Madlenku kráľovskú, rovnako, ako Muškát moravský.

Dúfame, že po prečítaní tohto článku si už navždy spojíte aromatické muškátové odrody s voňavým jarným mesiacom máj. Vydajte sa s nami na cestu poznávania a ochutnajte muškáty z našej ponuky.