Bokovka a cesta za šťastím

Lucia o vine Lahofer

O filme Sideways (u nás vyšiel pod názvom Bokovka) z roku 2004, som popravde v živote nepočula. O to viac ma prekvapilo, akým štýlom sa chopil réžie a scenára Alexander Payne. Naoko hlavnou témou filmu je komorná rozlúčka so slobodou, ktorú vymyslel pre svojho najlepšieho priateľa a čoskoro ženatého Jacka, stroskotaný, mierne neurotický spisovateľ Miles s nadpriemerne vycibrenou znalosťou vína.

Zdanlivá rozlúčka so slobodou sa ale mení na poznávací zájazd po stopách kalifornskej vínnej révy a na jej počesť som si otvorila Rulandské modré 2015 (známe ako Pinot Noir). Zhodou náhod aj najobľúbenejšiu odrodu hlavného hrdinu Milesa, ktorého s dôveryhodnou depresiou zahral Paul Giamatti.

Malý road trip po Kalifornii, začína niekde medzi Santa Barbara a Santa Rosa a presúva sa do Sanfordu, ktoré je známe svojim Chardonnay, voňajúcom po dubových sudoch. Ich chuťovými bunkami postupne prechádzajú odrody ako Syrah (Shiraz), Merlot alebo 5-ročný Cabernet Franc zo Santa Maria.

Pri ochutnávke Pinot sa vďaka Milesovi dozvedáme, prečo naň nedá dopustiť. Napríklad preto, že táto odroda neobľubuje stále podnebie. O zhodnotení jablčno-mliečnej fermentácie radšej pomlčím, keďže som musela sama v pamäti listovať, čo presne tento termín znamená (nech je ľahká zem môjmu zošitu z chémie).

Miles od základov prevádza svojho priateľa nielen základnými znalosťami vína, od jednotlivých vlastností až po samotnú ochutnávku. Odkrýva mu tajomstvá chladného vzduchu prúdiaceho od Pacifiku, ktorý mu dodáva jedinečné vlastnosti. O vôni jahôd, citrusov a asparágu, ktoré obsahuje.  A to všetko pre to, aby po ochutnávke z budúceho ženícha Jacka vypadla žuvačka :) Čo povedať, asi každý z nás už stretol tento typ človeka. Bez geografického rozdielu.

Samozrejme popri všetkých, priam vedeckých poznatkoch o víne, môžeme vnímať vtipno-trpké situácie zo života rozvedeného muža, ktorý si na rozlúčkovej ceste nevedomky nachádza cestu sám k sebe a k svojmu šťastiu. Takže: ak máte chuť nielen na romantiku, ale aj na reálne filozofovanie o tom, či len v Európe sa vyrába kvalitné víno, odporúčam pozrieť si :)

Lucia