100. výročie vzniku ČSR a mladé vína, ktoré ich oslavujú

Kde bolo, tam bolo, pred 100 rokmi sa vinársky kraj moravský stal súčasťou Československa. Akým odrodám holdovali naši predkovia?

Mladé vína Lahofer a Hanzel.

 

Tradične sa tu pestovali odrody ako veltlínske červené i červenobiele, rulandské vo svojich všetkých známych odrodách, rizlingy vlašské aj rýnske, Bouvierovo hrozno, sylvánske zelené aj červené. Že ste zmätení, čo sa to tu vyskytujú za zvláštne odrody? A čo je to vôbec červenobiele veltlínske? Nuž, mnoho nám teraz známych odrôd bolo vyšľachtených až v priebehu 19. a 20. storočia.

 

Keďže oslavy 100. výročia vzniku ČSR sú v plnom prúde, rozhodli sme sa prispieť svojou troškou aj my. Mladý LAHOFER je prvým vínom ročníka 2018 z vinárstva LAHOFER. Snúbili sa v ňom odrody Müller Thurgau a Muškát moravský. Mimochodom, vedeli ste o tom, že druhá z odrôd bola vyšľachtená práve v Československu v roku 1987? Dokonca aj etiketa tohto vína odkazuje na sté výročie vzniku republiky. Všimnite si na nej mladého českého leva, ktorý si vyzlieka trenýrky, symbol dnešnej doby.

 

Mladý LAHOFER má aj svoj dámsky proťajšok – mladú LAHOFERku. Je to typická žena – ružová, voňavá ako čerešňový sad so záhonom ruží, a tá chuť... Maliny, jahody, čerešne, všetko dotiahnuté do polosladka, aby nepôsobila ako Barbie, ale ako skutočná dáma. Na jej etikete nájdete nám známe trojvršie, Tatru, Matru a Fatru. Kto ako prvý uhádne, kde je vyobrazené niečo podobné, môže kúpiť kamarátom fľašu tohto moku.

 

Okrem týchto dvoch mládežníkov by sme vám chceli predstaviť ešte dvoch mladých mužov, oboch menom Martin. Pretože, čo lepšie vyjadrí predzvesť zimy, ako Martin na bielom koni? Takto vznikol Martin Bílý, mladé víno z vinárstva HANZEL. Je to polosladký ochranca pred zimou, vytvorený z Hibernalu. A hiberna, to je po latinsky zima. Povedzte, koľko indícií ešte musíte dostať, aby ste uznali, že toto víno k zime patrí?

 

Martin Biely má aj svojho brata, Martina Ružového, ktorý vznikol, aby slúžil všetkým priaznivcom ružových vín. Pristane mu troška zbytkového cukru, a preto sa môže radiť do kategórie polosuchých vín. Jeho základom je odroda Modrý Portugal, ktorá je jednou z pôvodných odrôd, ktoré sa pestovali v našom regióne. Aj napriek tomu, že má v názve Portugalsko, práve v tejto krajine sa nepestuje, dokonca sa ničomu ani nepodobá.

 

Veríme, že spoločne dvihneme čaše s našimi mladými vínami a pripijeme na výročie štátu, ktorý priniesol do našich životov zmeny, o akých sa nám (a tým pred nami) nemohlo ani snívať! Pripravili sme pre vás špeciálnu zľavu len na tento výnimočný sviatok. Zľava -10% platí iba 30.10.2018 na celý sortiment z eshopu. Stačí v košíku použiť kupón 100CSR. 

Nazdravie!