Ružové ví­na

Ružové vína sa v posledných rokoch stali nefalšovaným letným hitom. Niet sa čomu čudovať. Svetlo-ružovkastá farba, príjemná ovocná vôňa, intenzívna chuť po jahodách, poriadne vychladené - takéto rosé dodáva letným večerom ten správny šmrnc.

V minulosti ružové vína zaostávali za bielymi a červenými v kvalite aj popularite medzi zákazníkmi. V posledných dekádach však ružové vína zažívajú nebývalý boom a dnes už nie je hanbou pre vinára priznať, že robí aj "roséčko". V strednej Európe máme v súčasnosti optimálne klimatické podmienky pre dopestovanie hrozna, z ktorého dokážeme vyrobiť kvalitné ružové vína.

Vedeli ste, že práve ružové vína patria k prvým vínam, ktoré boli v minulosti vyrábané? Áno znie to až neuveriteľne, ale je to pravda. Výroba ružových vín siaha až do čias starých Grékov.

Ružovým vínam častokrát prislúcha nižší obsah zostatkového cukru, vďaka čomu sú prevažne suché alebo polosuché. Veľa ľudí si preto myslí, že je to pravidlo. Opak je však pravdou. Už dávno neplatí, že ružové vína musia byť výlučne suché. Trendom posledných rokov je produkcia ružových vín so zostatkovým cukrom.

Tomu trendu sme podľahli aj my - medzi naše najpredávanejšie vína patrí sladké Rosé Lahofer. Toto ľahučké rosé s farbou svetlo marhuľových tónov je presne také, aké by správne rosé malo byť - osviežujúce, so sľubnou škálou chutí a vôní. Vďaka odrode Zweigeltrebe sa vyznačuje intenzívnou vôňou lesných malín a jahôd, v chuti sa prejavuje pikantná kyselinka i príjemne sladkastá chuť roztlačených malín a jahôd s cukrom a jogurtom.

Ak máte chuť na niečo predsa len trochu menej sladké, odporúčame vyskúšať roséčka od Hanzela: polosladká Frankovka rosé a polosuché Zweigeltrebe. Elegantné ružové vína krásnej lososovej farby, s príjemným zostatkovým cukrom a pikantnou, šťavnatou kyselinkou.


 • Mladé ružové

  mladé víno, polosladké, ružové, 2020

  ks
  6,12 €

 • Rosé LAHOFER

  neskorý zber, polosladké, ružové, 2022

  ks
  7,86 €

 • LAHOFER Frizzante

  perlivé, polosladké, ružové, 2020

  ks
  8,08 €