Na zdravie!

Chcete vstúpiť do nového roku s lepším pocitom, že ste urobili niečo pre svoje zdravie? Dávate si predsavzatia, že si budete viac dávať pozor na to, čo jete, koľko a podobne? Ak sa chcete dozvedieť viac o novinkách z oblasti zdravia a životného štýlu, prečítajte si náš článok.

Kardiológa, profesora Milana Šamánka už poznáte z nášho článku „Čo to znamená piť víno s mierou?“. Skôr, než sa pustíme do noviniek, zhrňme si podstatné informácie. Už vieme, že piť víno v pravidelných malých dávkach napomáha predchádzaniu srdcovo-cievnym ochoreniam, akými sú infarkt myokardu a ischemická choroba až o 60%. Za striedme pitie sa považujú asi štyri decilitre vína denne u mužov a u žien asi o polovicu menej. Ako je zrejmé, ženy sú v menšej nevýhode. Môže za to nízka hladina alkohol-dehydrogenázy (enzýmu ktorý odbúrava alkohol) u žien. Nárazové pitie alkoholu vo väčšom množstve nemá pozitívny efekt a taktiež ani občasné pitie s Vašim zdravím nepohne. Dôležitá je pravidelnosť. Za ideálne sa považuje denné pitie malého množstva vína.

Alkohol až po tridsiadke

Zhrnutie máme za sebou. Prejdime teda k novinkám. Profesor Milan Šamánek, autor niekoľkých kníh (Když víno léči, Pít či nepít?(Pití vína a srdeční infarkt), Víno na zdraví) sa v súčasnosti venuje vzťahu víno a staroba. Odporúča štamperlík tvrdého alebo pohár bieleho vína práve seniorom (šesťdesiat, sedemdesiat a viac rokov). Alkohol v malých dávkach pôsobí priaznivo na ich kognitívne funkcie, akými sú pamäť, rozhodovanie, úsudok, slovná zásoba a rozprávanie. Zlepšuje sa aj motorika. Alkohol totiž nepoškodzuje mozgové bunky, ako by sa mohlo zdať. Len nadmerným pitím sa môžu poškodiť spoje medzi nervovými bunkami. Alkohol môže však brániť pribúdaniu mozgových buniek a obmedziť rozvoj mozgu. Po tridsiatke už mozgové bunky nepribúdajú a preto alkohol v malých a pravidelných dávkach je veľmi prospešný a to nie len u seniorov, ale všeobecne u ľudí po tridsiatke. Z týchto dôvodov je alkohol nebezpečný najmä pre deti a tehotné ženy. Teoreticky, až do tridsiadky by sme mali byť veľmi opatrní pri pití alkoholu (alebo nepiť vôbec) a po tridsiadke môžeme prejsť na „denné dávkovanie“, ktoré nám  zabezpečí pevnejšie zdravie.

Biele je najzdravšie

Už vieme, ako často a koľko máme vypiť, aby sa dostavili pozitívne účinky. Teraz sa zamyslime nad otázkou: Čo máme piť? Podľa najnovších výskumov, samotný alkohol je to, čo nám prospieva. Nejde teda o žiadnu inú zložku, či už vína, piva alebo iného alkoholického nápoja. Avšak profesor Šamánek vyzdvihuje víno ako najlepšiu prevenciu proti infarktu. Ostatné druhy alkoholu sa podľa štúdií preukázali ako menej účinné až bez účinku. Zatiaľ, čo víno navodzuje príjemnú atmosféru a nabáda k striedmemu pitiu, pivo skôr spôsobuje únavu a rastie po ňom brucho. Z vlastného výskumu (ktorý potvrdil svetové štatistiky) profesor Šamánek odporúča biele víno. Skúmal dve skupiny železničiarov. Jedna nepila vôbec a druhá pila denne štyri decilitre bieleho. Po mesiaci sa ukázalo, že skupine s bielym vínom sa zvýšil HDL cholesterol, priaznivý pre cievy a naopak klesol zlý LDL cholesterol. Znížila sa aj hladina fibrinogénu nebezpečného pre kardiovaskulárne príhody. Ten istý výskum sa opakoval s červeným vínom, ale rozdiel medzi obomi skupinami sa nenašiel. Červené víno sa v boji proti srdcovým príhodám ukázalo ako neúčinné. Okrem toho biele víno vyrobené v našom regióne dosahuje vyššiu kvalitu ako červené. Ak teda budete upevňovať zdravie domácim vínom, siahnite skôr po bielom.

Abstinenti a alkoholici

A teraz sa podržte! Podľa najnovších výskumov by si obe skupiny mohli podať ruky. Aspoň, čo sa prevencie srdcovo-cievnych ochorení týka. Veľké množstvo alkoholu je pre cievy skoro rovnako zlé, ako keď nepijete vôbec. Ak nepijete vôbec ste na tom podobne ako tí, čo pijú príliš. Ak chcete ochrániť svoje zdravie, zaraďte do svojho jedálničku dve deci bieleho. Preukázalo sa, že víno v malom množstve prospieva aj pacientom s vysokým krvným tlakom alebo cukrovkou (tu odporúčame suché vína s nižším obsahom cukru). Najnovší mýtus o prevencii proti onkologickým ochoreniam je však vyvrátený. Látka resveratrol, ktorá mala údajne zabraňovať vzniku tohto ochorenia na človeka neúčinkuje. Aby sme videli efekt museli by sme vypiť denne štyristo až šesťsto litrov červeného vína. Resveratrol sa totiž vytráca hneď, ako sa dostane do krvi.

Ak ste dostali chuť urobiť niečo pre Vaše srdce a začať nový rok s dobrým pocitom, gratulujeme Vám. Na zdravie!