Letná láska s Lahoferom

Letná láska je vždy krátka. Intenzívna. Svieža.

Letné vína sú Intenzívne. Svieže. Ľahké.

V anglicky hovoriacich krajinách sa pojem "Summer wine" bežne používa a je dôkazom toho, že i víno môže byť ideálnym spoločníkom pre dlhé letné večery. Ak sa "letné víno" poriadne vychladí, bude hravo konkurovať inému letnému nápoju - pivu.

Pýtate sa, aký je rozdiel medzi "normálnym" vínom a vínom letným? Letné víno musí byť ľahké a vyrobené z hrozna z predchádzajúceho ročníka (v našom prípade z ročníka 2014). Ľahké vína sú tie, ktorých obsah alkoholu sa pohybuje medzi 10 až 12 percentami. Ďalším z kritérií je sviežosť, ktorú vínu dodávajú kyselinky. Ovocná chuť a výraznejšia aróma sú tiež neodmysliteľnou súčasťou letných vín. Aróma je v tomto prípade obzvlášť dôležitá, s vysokou pravdepodobnosťou budete letné vína konzumovať vonku, či už na terase alebo v záhrade, kde nie je priestor nijako ohraničený, preto sú vítané vína s výraznejšou arómou, aby v prostredí nezanikla.

 

bbq-wine-hca-400x400

 

Aby ste mali skutočný zážitok, je potrebné letné víno správne vychladiť. Keďže letné vína majú výraznejšiu arómu, ovocnejšiu chuť a nezriedka aj vyšší zostatkový cukor, čím viac víno vyhladíte, tým lepšie.

Teplota šumivého vína by mala byť okolo 6 °C, aromatické vína, akým je napríklad Muškát moravský alebo Pálava, je vhodné servírovať vychladené na 8 °C. Chardonay znesie o dva stupne vyššiu teplotu, teda 10 °C. Aj červené vína je treba v lete podávať vychladené, ale o niečo menej ako biele, ideálna teplota podávania je okolo 14 °C. Aby sme mali v pohári správnu teplotu po celý čas konzumácie, je vhodné hodiť do pohára kocku ľadu. K ružovému vínu môžeme pridať aj prekrojenú jahodu.

 

18

Letným vínam pristane vyšší zostatkový cukor či jemné bublinky. Obľúbené sú hlavne biele vína v odrodách ako Müller Thurgau alebo Chardonay. Aj v našich zemepisných šírkach sa veľkej obľube tešia ružové vína, ktoré svojimi vlastnosťami spĺňajú kritéria Letných vín dokonale. U nás v e-shope ich nájdete hneď niekoľko, sladké Rosé Lahofer či polosladké roséčka od Hanzela. Vybrať si môžete tiež z niektorého z našich degustačných setov, ktoré špeciálne pre vašu letnú pohodu namiešal náš someliér Ivan Záleský.

 

bbq-wine-hca-400x400

 

Pri podávaní vína nezabudnite aj na správnu kombináciu s jedlom. K ružovým vínam sa vynikajúco hodia šaláty, cestoviny či morské plody. Vo všeobecnosti letné vína vhodne dopĺňajú ľahké letné jedlá.

Skúske pri najbližšej grilovačke alebo letnom posedení s priateľmi vymeniť pivo za letné víno, určite nebudete ľutovať!