Prvé novinky ročníka 2015 priamo na váš stôl

Na vína ročníka 2015 sme sa vo vinárstve veľmi tešili. Nie že by ročník 2014 dopadol zle, ale predsa len – od ideálu kúsok chýbal. Predsa len, veľa dažďa, menej slnka, škodcovia – to viniču veľmi neprospieva.

V roku 2015 zrážky vystriedali tropické horúčavy, adekvátny prísun vlahy a špeciálne na Znojemsku, výnimočné pôdne podmienky a blízkosť Vysočiny takisto prispeli k vínam, vďaka ktorým môžeme ročník 2015 už teraz radiť k tým výborným. Aktuálne novinky sa nesú v duchu plné, harmonické a veľmi aromatické. Predstavme si teda pekne postupne prvú várku noviniek ročníka 2015.

Vo vinárstve Lahofer otvárame rok tradične najmä sladšími vínami – suchšie prídu na rad už čoskoro. Jarné dni uvádzajú sladký Müller Thurgau a Muškát moravský v kvalite neskorého zberu. Müller je medový, s príjemnou kyselinkou a jemnou minerálnou dochuťou. Mierne korenistý Muškát je vhodný k rybám, bielemu mäsu či šalátom.

Tradičné bestellery, sladkú Pálavu a Rosé Lahofer dopĺňa Rizling vlašský. Pálava je oproti ročníku 2014 mierne sladšia, opäť však plná, extraktívna, harmonická s medových nádychom a jemnými citrusovými tónmi. Rosé Lahofer predstavovať netreba – vďaka odrode Zweigeltrebe sa vyznačuje intenzívnou vôňou lesných malín a jahôd, v chuti sa prejavuje pikantná kyselinka i príjemne sladkastá chuť roztlačených malín a jahôd s cukrom a jogurtom. Vďaka nízkemu obsahu alkoholu sa dá piť aj v teplých jarných dňoch.

Radosť z posledných dvoch noviniek budú mať predovšetkým milovníci suchých vín. Šesticu noviniek dopĺňajú Rizling rýnsky, neskorý zber a červené víno zo slovenskej rady – Cabernet sauvignon. Typickému znojemskému rizlingu dominuje vysoký extrakt a vyvážený pomer cukru a kyselín. Toto harmonické víno ​​sa môže stať sprievodcom rybích, bravčových a teľacích druhov mäsa, grilovaných kurčiat a tvrdých syrov, dokonca aj báječným aperitívom či sprievodcom čínskych špecialít.

Nový Cabernet má granátovú farbu a vôňu plnú čiernych ríbezlí a černíc. Chuť je korenistá, s tónmi černíc, čerešňového džemu a jemnej triesloviny. Toto víno ocení každý milovník kvalitného červeného vína.

Prvú várku predstavenú už máme, pustime sa do predstavovania tej druhej. Ani novinky vinárstva Hanzel v roku 2015 nezaostávali.

Titul „Novinky 2015“ prislúcha odrodám Rotgipfler, či Müller Thurgau. Zo sladších noviniek je to Muškát žltýPálava. Šesticu uzatvárajú Rosé svätovavrineckéRosé zweigeltrebe.

Začneme teda suchým nevšedným vínom Rotgipfler, v Čechách známe ako odroda Červenošpičák, je spontánnym krížencom odrôd Tramín a Veltlínke červené. Müller naopak prekvapí svojou ovocnou vôňou po broskyniach, ktorú sprevádza korenistá a svieža kyselinka.

Víno z panenskej úrody známe pod názvom Muškát žltý je ideálnym doplnkom ku grilovaným rybám, bielemu mäsu s výraznejším korením, no nepohrdne ani dezertmi. Rovnako aj Pálava je vernou spoločníčkou týchto jedál. Posledné dve novinky potešia najmä milovníkov ružových vín. Rosé zweigeltrebe oproti Rosé svätovavrinecké vyniká najmä svojou elegantnosťou. Toto víno je určené pre letnú odpočinkovú pohodu, no ak máte chuť na pohodu už teraz, netreba čakať do leta. Svojou príjemnou vôňou po lesných jahodách a malinách a sladkastou chuťou Vás poteší aj v apríli.

Rok 2015 podľa jedného prieskumu Slováci nevnímali pozitívne. Takmer 40 % respondentov uviedlo, že v tomto roku žiadnu udalosť nevnímali ako pozitívnu. Vo svete Lahofer však bolo všetko inak.

Ak máte chuť sa obkolesiť pozitívami, novinky z Vinárstva Lahofer sú tou správnou voľbou. Pripravili sme pre Vás degustačné sety s názvom „Degustačný set - Novinky Lahofer“ a „Degustačný set - Novinky Hanzel“, ktoré sú dostupné už aj na našom eshope.